7.9.2016
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Sezam” w Grudziądzu od 8 lat prowadzi Ośrodek Terapii dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem „Sezamie otwórz się”. Obecnie opieka terapeutyczną objętych jest 38 dzieci. W ośrodku prowadzimy rehabilitację dzieci poprzez prowadzenie terapii podstawowej -behawioralnej i terapii wspomagających grupowych. Terapia behawioralna prowadzona jest metodą jeden na jeden (jedno dziecko - jeden terapeuta). Dzieci - w zależności od wieku otrzymują tygodniowo 15 godzin terapii (dzieci małe uczęszczające do przedszkola, do szkoły do pierwszej klasy). Dzieci starsze - od drugiej klasy szkoły podstawowej - otrzymują tygodniowo 7,5 godzin terapii behawioralnej. Terapeuci pracują z dziećmi na podstawie programów terapeutycznych opracowanych przez superwizorów, którzy sprawują nadzór merytoryczny terapii naszych dzieci Superwizje dla każdego dziecka odbywają się trzy razy w roku - po każdej superwizji programy terapeutyczne są uaktualniane. Terapiami wspomagającymi są terapie: grupowa muzykoterapia, terapia grupowana w Sali gimnastycznej, gdzie dzieci usprawniane są ruchowo, zajęcia na basenie pod kierunkiem nauczyciela, terapia grupowa - socjoterapia, podczas której jest kładziony nacisk na uspołecznianie dzieci - ponieważ w tej sferze nasze dzieci maja największy problem.
Październik 2009
Liczba podopiecznych jest już tak duża (22 dzieci), że nie mieściliśmy się już na starym miejscu, dlatego od początku października terapia prowadzona jest w nowym Ośrodku przy ul. Chełmińskiej 115.
Wrzesień 2009
Rezultat akcji 1% podatku to kwota 105.675,35 zł. Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom, dzięki Wam dzieci dotknięte autyzmem mają możliwość rehabilitacji i szansę na normalne życie.
Czerwiec 2009
Tym razem na dzień dziecka sprawiliśmy sobie oryginalny prezent: wynajęliśmy dla siebie kino. Dla wszystkich dzieci było to pierwsze wejście do kina. „Madagaskar” podobał się dzieciom i rodzicom. Właścicielowi kina Helios dziękujemy za projekcję filmu i wyrozumiałość.
Marzec 2009
Dzięki dofinansowaniu z PFRON i UM Grudziądz możemy systematycznie zwiększać liczbę dzieci objętych terapią indywidualną. Obecnie codziennie rehabilitujemy 15 dzieci, do końca roku będzie ich 25.
4 grudzień 2008
Odwiedził nas Święty Mikołaj. Emocje były różne od lęku, po ciekawość kto kryje się pod białą brodą i czerwoną brodą.
6 listopad 2008
Odwiedził nas krakowski „Teatr za jeden uśmiech”. Autyzm wiąże się z nadpobudliwością, zachowaniami niepożądanymi lub lękami przed nowym środowiskiem, dlatego nie możemy uczestniczyć w spektaklach teatralnych. Dla większości dzieci był to pierwszy kontakt z teatrem, serdecznie za to dziękujemy.
Sierpień 2008
Możemy podsumować akcję zbierania 1% podatku. Otrzymaliśmy 74.747,54zł, z czego 43.911,20 to kwota, którą obdarowali nas Grudziądzanie, pozostała kwota to środki otrzymane z całej Polski. Serdecznie dziękujemy za okazane serce, uzyskane fundusze zostaną wykorzystane na prowadzenie terapii, turnusy rehabilitacyjne oraz zakup pomocy edukacyjnych i rehabilitacyjnych.
03 czerwiec 2008
Podpisaliśmy umowę z PFRON, dzięki której zostanie sfinansowane 80% kosztów prowadzenia ośrodka i terapii behawioralnej.
04 kwiecień 2008
Uroczystego otwarcia Ośrodka Terapii Behawioralnej dla dzieci z autyzmem dokonał Prezydent Miasta Grudziądza Pan Robert Malinowski. Wśród zaproszonych gości byli min. Przedstawiciele Władz Miasta, pracownicy Szkół Specjalnych i integracyjnych, Przedszkoli integracyjnych, Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej, terapeuci z CDiTZR Sopot, sponsorzy oraz oczywiście dzieci z rodzicami. Dzieci były zachwycone wystrojem pomieszczeń, szczególnie spodobał im się basen z kulkami.
03 kwiecień 2008
Dziś przyjechała do nas ekipa programu TV4 „Dekoratornia”. Zespół składający się z kilku osób w ciągu 2 dni wykończy, urządzi i upiększy nasze sale terapeutyczne zgodnie z własnym projektem. Emisja odcinka o naszym Ośrodku będzie miała miejsce w TV4 27-04-2008 o godz 12.40.
Marzec 2008
Pierwsza trójka terapeutek rozpoczęła pracę z naszymi dziećmi. Przez najbliższy miesiąc praca ta będzie miała charakter wolontariatu. Terapią objętych zostało 4 dzieci, nasze plany przewidują, że z każdym miesiącem liczba terapeutek i dzieci objętych terapią będzie rosnąć.
Luty 2008
Trwa remont pomieszczeń, w których za kilka tygodni rozpocznie się terapia naszych podopiecznych. Dzięki wielkiemu wsparciu Władz naszego Miasta sale zostały zupełnie odnowione, mamy nowe okna, podłogi drzwi i toalety.
Styczeń 2008
Od kilku tygodni poszukujemy sponsorów, którzy zechcą wesprzeć finansowo nasze Stowarzyszenie. Dzięki ich ofiarności będziemy mogli urządzić sale terapeutyczne naszego ośrodka.
Listopad-grudzień 2007
Podpisaliśmy umowę z PFRON o dofinansowanie szkolenia terapeutek terapii behawioralnej. Ogłosiliśmy dwukrotnie nabory na kandydatki do szkolenia. Rozmowy kwalifikacyjnej i wstępną selekcję kandydatek na naszą prośbę nieodpłatnie wykonała Pani Dagna Zachorowska, w wyniku których wyłonionych do szkolenia zostało 15 pań. 15 kandydatek zostało przeszkolonych w zakresie terapii behawioralnej i w przyszłym roku, po odbyciu stażu i ostatecznej selekcji, najlepsze z nich, o odpowiednimi predyspozycjami, będą prowadzić terapię z naszymi dziećmi.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu kierownika Wydziału Oświaty Pana Andrzeja Cherek, udało się znaleźć pomieszczenia, gdzie w przyszłym roku rozpocznie się terapia naszych dzieci. Ośrodek Terapii Behawioralnej mieścić się będzie w SOSW nr 2 w Grudziądzu, przy ul. Kasprowicza 4. Urząd Miasta przyznał środki finansowe na wykonanie remontu pomieszczeń, w zakresie wymiany okien, drzwi, podłóg, ścian oraz wykonania nowych toalet.
Prezydent Miasta Grudziądza objął patronat nad akcją charytatywną „Urządzamy dzieciom autystycznym ośrodek terapeutyczny”. Nawiązaliśmy kontakt z producentami Programu TV 4 „Dekoratornia”, którzy zgodzili się na udział w akcji charytatywnej zorganizowanej przez nasze Stowarzyszenie. „Dekoratornia” zadba o wystrój naszych sal terapeutycznych.
29 listopad 2007
Uzyskaliśmy statut Organizacji Pożytku Publicznego.
Sierpień 2007
Przeprowadziliśmy rozmowy z przedstawicielkami Centrum Diagnozy i Terapii Zaburzeń Rozwojowych z Gdańska, które prowadzi nadzór merytoryczny nad terapią behawioralną dzieci autystycznych w kilku miastach w Polsce. Celem rozmów było uzyskanie wstępnej zgody na prowadzenie nadzoru nad terapią naszych podopiecznych.
Lipiec 2007
Odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze stowarzyszenia, gdzie wybrano nowe władze:
Prezes Stowarzyszenia: Ewa Kruszewska
Wiceprezes Stowarzyszenia: Hanna Schultz
Skarbnik: Tomasz Karbowski
Sekretarz: Anna Wiśniewska
Członek Stowarzyszenia: Mirosław Laskowski
Komisja Rewizyjna: Genowefa Bardońska, Małgorzata Tissarek, Ewa Wiśniewska
Czerwiec 2007
Zorganizowaliśmy prezentację zasad terapii behawioralnej i przedstawiliśmy problemy dzieci autystycznych w sali posiedzeń Rady Miejskiej, gdzie uczestniczyli: Pani wiceprezydent miasta, kierownicy wydziałów Urzędu Miejskiego, dyrektorzy szkół grudziądzkich, przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz lekarze psychiatrzy. Prezentacja ta była przełomem w naszych staraniach o utworzenie systemu profesjonalnej pomocy dla naszych dzieci, gdyż przedstawiciele władz miejskich usłyszeli z ust fachowca - Pani Dagny Zachorowskiej, na czym polegają główne problemy autyzmu i jak najlepiej z tymi problemami walczyć poprzez prowadzenie odpowiedniej terapii - terapii behawioralnej. Stowarzyszenie otrzymało zielone światło dla dalszych działań.
Maj 2007
Stowarzyszenie nasze nawiązało kontakt z psychologiem - terapeutką - specjalistką w zakresie terapii behawioralnej - działającą i prowadzącą terapię dzieci autystycznych w Kwidzynie: Panią Dagną Zachorowską, podjęliśmy starania o utworzenie systemu terapii behawioralnej dla naszych dzieci tu - w Grudziądzu. W ramach tych starań przeprowadziliśmy kilkakrotnie rozmowy z: Prezydentem miasta Panem Robertem Malinowskim, Panią Wiceprezydent miasta M.Sokołowską, kilkoma radnymi Rady Miejskiej.
20 marzec 2007
Urząd Miasta w Grudziądzu przyznał naszemu Stowarzyszeniu środki finansowe na realizację zadania publicznego „Wypożyczalnia książek dotyczących autyzmu”. W ten sposób biblioteczka Stowarzyszenia wzbogaci swój księgozbiór o 11 pozycji o tematyce autyzmu. Otrzymaliśmy również środki na prowadzenie przez nasze Stowarzyszenie rehabilitacji ruchowej - zajęć na basenie.
19 maj 2006
Podpisaliśmy Z Urzędem Miasta w Grudziądzu, na podstawie której zostanie dofinansowany zakup sprzętu rehabilitacyjnego, głównie do terapii mowy (3 zestawy specjalistycznych gier komputerowych „logo gry”, piłkę rehabilitacyjną i step per).
31 maj 2004
Podpisaliśmy Z Urzędem Miasta w Grudziądzu, na podstawie której zostanie dofinansowana wypożyczalnia pomocy dydaktycznych i sprzętu rehabilitacyjnego dla członków podopiecznych Stowarzyszenia.
05 październik 2003
Odbyło się Spotkanie Wyborcze. Obecni byli: 4 gości, 8 członków wspierających, 12 rodziców. Wybraliśmy Zarząd Stowarzyszenia i Komisję Rewizyjną. Prezes Stowarzyszenia przedstawiła główne cele i kierunki rozwoju Stowarzyszenia. Obecnie mamy 17 podopiecznych.
23 czerwiec 2003
Sąd Rejonowy w Toruniu postanowił wpisać nas do Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestru Stowarzyszeń i Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej pod numerem KRS:0000164834 na czas nieoznaczony.
16 kwiecień 2003
Chociaż w dalszym ciągu czekamy na odpowiedź z Sądu odnośnie rejestracji naszego Stowarzyszenia, nie marnujemy czasu. W tym dniu przeprowadzono z nami wywiad w Radio Grudziądz. Rozmawialiśmy o autyzmie oraz o naszym Stowarzyszeniu. Zasygnalizowaliśmy istnienie problemu autyzmu u naszych grudziądzkich dzieci i dzieci z okolic Grudziądza. Doliczyliśmy się takich osób już 15.
06 kwiecień 2003
Odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Poszkodowanym w Wypadkach w "Hoplandzie" przy ul. Jackowskiego 43. Na tym zebraniu podjęto uchwałę o stworzeniu Stowarzyszenia, nazwie Stowarzyszenia, wybrano Komitet Założycielski, uchwalono statut. Obecni byli rodzice, zaproszeni goście oraz wolontariuszki.
home
ogolne
historia
osrodek
aktualnosci
galeria
podziekowania
kontakt
sprawozdania
podatek
przetargi
STOWARZYSZENIE POMOCY
OSOBOM AUTYSTYCZNYM "SEZAM"
STOWARZYSZENIE POMOCY
OSOBOM AUTYSTYCZNYM "SEZAM"